Evinizdeki Meyve Sebze Atıklarından Doğal Gübre Yapımı

Organik Anne’lik felsefesinin temelinde sadece organik ürünler tercih etmek değil, aynı zamanda çevre dostu olmak, doğaya ve ekosisteme fayda sağlayacak işleri desteklemek ve birey olarak uygulamak yatıyor. Ben de elimden geldiğince geri dönüşebilen, çevreyi kirletmeyen malzemelerden üretilmiş ürünleri tercih ediyor, çöplerimi ayırıp cam şişeleri ve plastikleri özel toplama kutularına atıyor, kağıtları biriktirip kağıt toplayıcılarının alabileceği şekilde düzenliyor, biten pilleri özel atık istasyonlarına götürüyorum. Evde oluşan çöpün büyük kısmını meydana getiren meyve ve  sebze atıklarını ise nasıl faydalı bir hale getireceğimi ise bugüne kadar bilmiyordum. Ta ki bu sabah Buğday Derneği’nden gelen bülteni okuyana kadar.

Kuruluşu 1990’lara dayanan Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği tek tek bireylerde ve bir bütün olarak toplumda ekolojik yaşam bilinci ve duyarlılığı oluşturmayı, ekolojik dengelerin geri dönüşü olmayacak hız ve biçimde bozulması sonucunda ortaya çıkan sorunlara çözüm yolları sunmayı ve doğa ile uyumlu yaşamı desteklemeyi misyon edinmiş. Yürüttüğü bir çok proje arasında %100 Ekolojik Halk Pazarları, Toplum Destekli Ekolojik Tarım (BAHÇE Modeli), Ekolojik Çiftliklerde Ziyaret (TaTuTa) ve Türkiye’nin Tarımsal Biyoçeşitlilğinin Korunması İçin Tohum Ağının Kurulması var.

Buğday Derneği şimdi de organik çöplerin toplanması, çöp kamyonlarıyla atık alanlarına gönderilmesi ve üzerinin kapanmasının doğada yarattığı tahribatın çok büyük olduğu konusuna dikkat çekiyor. Dernek yetkilileri bu konuda birey olarak birşeyler yapabileceğimizi, meyve-sebze atıklarımızdan kompost yaparak hem doğaya zarar veren atık miktarımızı azaltabileceğimizi, hem de toprak ve bitkilerimiz için son derece faydalı bir gübre elde edebileceğimizi müjdeliyor. Meyve-sebze atıkları, yumurta kabukları, yaprak gibi organik atıkların biriktirilerek yaşayan, doğal bir gübre haline getirilmesi işlemine kompostlama adı veriliyor. Atıkların içindeki mikroorganizmalar, oksijeni kullanarak organik maddeleri biyokimyasal yollarla ayrıştırıyor ve kompostu oluşturuyor. Kompost ve geri dönüşümlü atıkların ayrılmasıyla evimizden çıkan çöp miktarı hatırı sayılır ölçüde azalıyor.

Evlerde yemek pişirme ve pazarlardan alışveriş etme alışkanlıklarının hâlâ var olması nedeniyle, Türkiye’de çöpün %60’ını ıslak çöp oluşturuyor. Bu da kompostun yaygınlaşabilmesine olanak sağlıyor. Büyük şehirlerde bir kişi günde 1 kg çöp çıkartıyor. Oysa bu çöpün %70-80’lik bir kısmını kompostlamak ve bu sayede doğadan gelen atıkların dönüşümünü hızlandırarak bitkilerimiz için besleyici bir gübre elde etmek mümkün.

Buğday Derneği kompost yönteminin yaygınlaşması için 27-29 Nisan’da, bütünüyle ekolojik prensiplere uygun şekilde Kaz Dağları’nda inşa edilmiş Çamtepe Ekolojik Yaşam Merkezi’nde, kompost uzmanı Dr. Huriye Kara önderliğinde “Kompost Atölyesi” düzenliyor. Düzenlenecek atölyede, geniş kapsamlı kompost eğitimi verilmesi hedefleniyor. Atölye programı şehirde yaşayanların apartman bahçesinde, balkonunda kompost yapmaktan, sitelerin, yerel yönetimlerin büyük çaplı kompost projelerinin nasıl gerçekleştirilebileceğine dair bilgiler içeriyor.

Program içeriğinde ise şu konu başlıkları var:

 • Ekosistem yaklaşımı, madde, enerji ve canlı analizi
 • Besin zinciri ve temel maddelerin döngüleri
 • Doğada kompostlaşma, canlıların beslenmesi
 • İyi bir kompostçu olmaya başlamak
 • Kompost yapımının temel ilkeleri
 • Farklı kompostlama yöntemleri
 • Doğa ve tarımda kompost örnekleri gözlemi
 • Bahçe ve bostanlar için toprakta doğrudan kompostlama uygulamaları
 • Yığın yöntemi ile kompost uygulaması
 • Toprak
 • Kompost bitki ilişkileri
 • Bitkilerin temel beslenme sistemleri
 • Toprak verimliliğini sürdürmenin yolları
 • Solucan kompostu uygulaması
 • Küçük ölçek mutfak, balkon kompostu uygulamaları

Kompost yapmayı öğrenmek için baharın tüm çoşkusunu yaşayabileceğiniz, saf, tertemiz bir havayı soluyacağınız, sakin, huzurlu Kaz Dağları’ndan daha güzel bir yer olabilir mi? Nefes kesen güzellikteki doğanın ortasında, bereketli topraklar üzerinde kurulmuş Çamtepe Ekolojik Yaşam Merkezi’nde gerçekleştirilecek bu harika atölye hakkında buradan daha fazla bilgi alabilir ve rezervason yaptırabilirsiniz.

Hakkında Organik Anne
2010 yılında, 38 yaşındayken anne oldum. Tatlı oğlum sağlıklı büyüsün diye 'organik anne' olmaya karar verdim. Benim gibi sağlıklı beslenmeye ve beslemeye meraklı diğer annelere ve hatta babalara ilham verebilmek için 2012 yılında blog yazmaya başladım.

One Response to Evinizdeki Meyve Sebze Atıklarından Doğal Gübre Yapımı

 1. Balkonda organik sebze yetiştiriciliği sosyal platformu

  http://www.balkondatarim.com

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: