Kaz Dağları’nda Olgunlaşan Organik Kirazların Hikayesi

Kaz Dağları’nda Cem Birder’in yetiştirdiği organik kirazlar

Geçen hafta ortasında aldığım bir e-posta beni inanılmaz heyecanlandırdı; baharı, yeniden uyanışı, doğayı tüm nefes kesiciliği ile içimde hissetmemi sağladı. Amaçlarından birisi küçük çiftçi ve tüketici arasındaki iletişimi geliştirmek olan www.toprakana.org sitesinin ve küçük çiftçilerin ürünlerini doğrudan tüketici ile buluşturan www.toprakana.com.tr sitesinin kurucusu olan Cem Birder’den geliyordu mesaj.

Merhaba,

Kaz Dağı’nda olgunlaşmaya başlayan Organik Kiraz’lar için ön sipariş almaya başladık. Hasat ve sipariş sırasına göre sevkiyat (üretim miktarına sınırlı olarak) normal koşullarda Mayıs sonunda başlayarak Haziran ayında devam edecek.

Saygılarımızla,


Cem Birder


www.toprakana.org


http://www.toprakana.com.tr

Bir de fotoğraf eklenmişti mesaja. Masmavi bir gökyüzünü arka fon olarak almış, olgunlaşmakta olan kirazları dalında gösteren bir fotoğraftı bu. ‘Ne güzel, ne güzel, ne harika!’ diye düşündüm. Fotoğrafta gördüğüm organik kirazlar için az önce siparişimi verdim. İşte o anda içimi kıpır kıpır eden heyecanlı bir bekleyiş başladı, kirazların kokusunu, lezzetini, görüntüsünü hayal etmeye başladım…Ve Batu’nun bu yaz hayatında ilk defa bu kirazları tadacak olacağını düşünüp mutlu oldum…

Tezgahta satılan meyveyi, sebzeyi tarlasında alınteri ile yetiştiren üretici ile o ürünleri sofrasında tüketen son tüketici arasında Organik Pazarlar’da bile kurulamayan o özel bağı kurmayı başarmıştı Cem Birder. Organik olsun olmasın, bir meyveyi ya da sebzeyi nerede, kim tarafından üretildiğini bilerek tüketmek gibisi yok sanırım. Daldaki meyveleri gösteren bir fotoğrafa bakıp ‘Bunlar benim kirazlarım!’ diyebilmenin hazzını yaşattı bana Toprak Ana ve kalbimi fethetti. Bundan sonra organik alışverişim için bir numaralı tercihim olacak Toprak Ana.

Ne iyi etmiş de kurmuş Cem Birder Toprak Ana’yı, ellerine, yüreğine sağlık!

Hakkında Organik Anne
2010 yılında, 38 yaşındayken anne oldum. Tatlı oğlum sağlıklı büyüsün diye 'organik anne' olmaya karar verdim. Benim gibi sağlıklı beslenmeye ve beslemeye meraklı diğer annelere ve hatta babalara ilham verebilmek için 2012 yılında blog yazmaya başladım.

3 Responses to Kaz Dağları’nda Olgunlaşan Organik Kirazların Hikayesi

 1. Tülay Akçay diyor ki:

  Merhaba, bende o resme kanip ilk siparişimi verdim ve elime gecen çürümüş yenmez halde kirazlar oldu.cem birdere yazdım organik cahili oldugumu ima eden bi cevap aldım kendisinden. Acaba diyip bugün Kartal’a organik pazara geldim (olur a her topalin kor alıcısı varmış çere çöpe de bayilan vardır belki) Mis gibi kirazları görünce kesin kararımı verdim bir mali görmeden almiycaksin. Usenmeyip ekolojik pazara gitmeli yoksa kendinize cok kizabilirsiniz.

  • Organik Anne diyor ki:

   Tülay Hanım, ben de çok benzer bir hayalkırıklığı yaşadım, bana ulaşan kirazlar da pek iyi durumda değildi maalesef. Acaba yolda mı bu hale geldi diye merak ettim. Daha önce organik kiraz yemediğim için emin de olamadım. Sizin mesajınızdan sonra ben de bundan sonra meyve sebzeyi görerek almaya karar verdim. Cityfarm’ın organik meyve ve sebzeleri de çok güzel oluyor, herhalde oradan ve Organikanyon’dan almaya devam edeceğim.

 2. cem diyor ki:

  Merhaba, Tülay Hanım’a bedelsiz olarak yeniden kiraz göndermiştim. İlk giden kirazların yağmurdan dolayı bozulmuş olabilme ihtimali vardı. Niyetimizde ne bir küçümseme ne de bir istismar vardır. Ama bu mesajları henüz okudum ve hak etmediğimizi düşünüyorum.

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: