Flaş…Flaş…Flaş…Sağlık Bakanlığı Ferro Sanol Demir Damlasını Toplatıyor!

Temsili Resim. Yazıda bahsi geçen Ferro Sanol lisans sahibi adına Adeka İlaç tarafından Türkiye’de üretiliyor.

Bu güzel bayram gününde, İstanbul’un sükunetinin tadını çıkarmak üzere Batu’yu Bebek Parkı’na götürdüm akşam üstü…Çimenlerin üzerinde küçük adamımla top oynarken, elinde mikrofon olan kadın bir muhabir yanında kendisine eşlik eden kameramanla birlikte bize yaklaşırken ‘Demir damlası kullanıyor musunuz?’ diye sordu. ‘Evet’ dedim arkasından ne geleceğini tahmin edemeden… Muhabir hemen kameramana işaret etti ve kayıt başladı. ‘Sağlık Bakanlığı bebekler için ücretsiz dağıttığı Ferro Sanol adlı demir damlasını toplatıyormuş, ne düşünüyorsunuz?’ diye soruverdi. Ben de büyük bir soğukkanlılıkla zaten pek güvenmediğim ve içinde paraben olduğu için yerli demir damlası kullanmadığımı, yurt dışından tamamen doğal ve bitkisel içerikli bir demir şurubu getirttiğimi söyledim. Şaşkınlıktan toplatılan ilaçları kullanan bebeklerin zarar görmemiş olduğunu umduğumu söylemekle yetinebildim. Muhabir hangi demir şurubunu kullandığımı sorduğunda ise daha önceki ‘Paraben Meselesi’ başlıklı şu yazımda bahsetmiş olduğum Floradix adlı şurubu kullandığımı belirttim.

Eve döner dönmez durumun vahametini kavrayıp, haberin doğru olup olmadığını teyit etmek üzere internette bir araştırma yaptım ve Akşam Gazetesi’nden Doruk Çakar’ın dün akşam yayınlanan ‘Bakanlık Emri Demiri Kesti’ başlıklı haberine ulaştım:

Bakanlık Emri Demiri Kesti

2004 yılında başlatılan ‘Demir gibi Türkiye’ projesi kapsamında 24 aya kadar olan bebeklere verilen Ferro Sanol isimli demir damlasının analizler sonucu kullanıma uygun bulunmayan bazı serileri eczane, depo ve hastanelerden toplatıldı. Bakanlığın Eczacılık ve Tıbbi Ürün ve Şube Müdürlüğü’nce İl Sağlık Müdürlüklerine gönderilen yazıda şöyle denildi: Bu yıl dağıtılmakta olan Ekim 2016 son kullanma tarihli ürülerin bazı serilerinin analizler sonucu kullanılması uygun bulunmamıştır. Söz konusu serilere eczane, depo ve hastanelerden geri çekme işlemi uygulanmıştır. Ayrıca aile hekimlerinin ellerinde kalan serilerin de dağıtımı durdurulmuştur…

Doruk ÇAKAR/ ANKARA 

Söyleyecek hem çok fazla şey var, hem de hiçbir şey yok. Bebeklere, hem de devlet eliyle verilen bir takviyenin toplatılması çok ciddi bir durum. Yukarıdaki haberde kullanılan ‘analizler sonucu kullanılması uygun bulunmamıştır’ gibi muğlak bir ifade kabul edilemez. Bebeklerimiz kobay değil, Sağlık Bakanlığı’nın sorumluluğunu yerine getirip yapılan analizlerde ne gibi bir uygunsuzluk tespit ettiklerini derhal açıklaması gerekiyor. Ferro Sanol demir damlasıyla ilgili uygunsuzluk nedir? Bu ‘kusurlu’ damlanın kısa ve uzun vadeli kullanımı ne gibi sonuçlar doğuruyor? Bugüne kadar bu damlayı kullanan bebeler nasıl bir yan etkiyle karşı karşıya? Ve herşeyden önemlisi bu işin sorumlusu kim ve bu sorumluyu ne gibi bir yaptırım bekliyor?

Bebekleri için bu demir damlasını kullanmış olan ve olmayan tüm anneleri göreve çağırıyorum. Sağlık Bakanlığı’na ulaşarak bu konunun takipçisi olduğumuzu, detaylı bir açıklama beklediğimizi gösterelim:

Twitter: https://twitter.com/SaglikTR

Facebook: https://www.facebook.com/sagliktr

Telefon: Alo 184

Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın E-Posta’sı: recep.akdag@tbmm.gov.tr

Yaşadığınız ilin İl Sağlık Müdürlüğü’nün e-posta adresine buradan ulaşabilirsiniz.

Hakkında Organik Anne
2010 yılında, 38 yaşındayken anne oldum. Tatlı oğlum sağlıklı büyüsün diye 'organik anne' olmaya karar verdim. Benim gibi sağlıklı beslenmeye ve beslemeye meraklı diğer annelere ve hatta babalara ilham verebilmek için 2012 yılında blog yazmaya başladım.

29 Responses to Flaş…Flaş…Flaş…Sağlık Bakanlığı Ferro Sanol Demir Damlasını Toplatıyor!

 1. ayşe gül diyor ki:

  sanırım o zman bu sabah ben sizi tv de dinledim.dediğiniz açıklamayı bir bayan yaptı sadece. ve hemen araştırmaya koyuldum.7 aylık bir oğlum var bendeki ilaç 2015 skt’li ama yine de kullanmayı keseceğim.artık inanmam hangi seri olursa olsun.gerçek kansızlık teşhisi konmadan da vermeyi düşünmüyorum.

  • Organik Anne diyor ki:

   Evet, bendim izlediginiz muhtemelen, ben kendimi izleyemedim, tam olarak nasil haberlesti bilemiyorum. Bakanlik’tan tatminkar bir aciklama gelene kadar kesmekte fayda olabilir. Bir de tabii doktorunuza danisin, nasil bir alternatif sunacak, duymak lazim. Bebeginize ve size saglikli gunler dilerim.

   • ayşe gül diyor ki:

    sağlık ocağıyla görüşecem ve muhtemelen kullanın diyecekler.keçi boynuzu pekmezini günde 3kg’a bir tatlı kaşığı şeklinde kullanıp bebek büyüten arkadaşlarım var.ve kansızlık görmedik diyorlar.ben de doğal olanı tercih edecem.pekmez kullanmaya karar verdim.bebeğim de tıbbi olarak anemi teşhisi konacak bir durum görünmüyor zaten.gayet sağlıklı şu anda.teşekkür ederim ilginize.

 2. Gaye sezgin diyor ki:

  Bu nasil bir iştir anlamadım küçücük bebeklere bu yapilir mı…. Bebegim 6aylik ve kesiyorum ilaci:-((((

 3. sevgi diyor ki:

  Zaten vermiyordum..8 ayligizz..tahlil yapilmadi henuz..ama yasanan tam bir rezalet!!

 4. tuba diyor ki:

  nolcak peki 7.5 aylık kızım 3.5 aydır kullanıyorum yazık değilmi bu bebeklere.acaba ne gibi zararları var zaten 2 gün oldu bu haberi duyalı vermiyorum vermicemde

 5. sedat diyor ki:

  02.2017 son kullanma tarihli bir tane var ferro sanol elimde. bu da sakıncalı mı?

 6. deniz finci diyor ki:

  Burasi turkiye, burada bakanlik cocuklara bozuk sut de verir bozuk ilac da. Demokrasi yok, insan haklari yok, liderlik yok, karakter yok, saygi yok. daha ne diyelim de insafa gelinsin. Simdi devleti mahkemeye verme zamani ama ne yazik ki halkta da akil yok.

 7. Ozlem Kaya diyor ki:

  Bilgilendirmen icin sagol
  Floradix’i kim önerdi ?

  • Organik Anne diyor ki:

   Ben kendim araştırıp buldum, sonra doktorumuza gösterip onaylattım Özlem’ciğim.

   • hab diyor ki:

    MERHABA … FLORADİX NERDEN TEYMİN EDİYORSUNUZ? BİLGİ VERMENİZİ RİCA EDECEMMM…

   • Organik Anne diyor ki:

    Merhaba Habibe Hanım, Floradix’i ben Almanya’dan getirtiyorum ama Türkiye’deki bazı internet sitelerinde de satıldığını gördüm. Şu an talep fazlalığından olsa gerek hepsinde stoklar tükenmiş durumda. Sanırım yakın bir zamanda yeniden stoklara girecektir

 8. zekiye diyor ki:

  Bakanlik deshal aciklama xapmali. Sorumlular hesap vermeli. Bebeklerimizin Hayati sagligi bu kadar ucuz olmamali.

 9. Ayşe diyor ki:

  Firmayı arayan oldu mu acaba? Onlar ne diyor bu duruma?

 10. Asli diyor ki:

  Merhaba! Konuyla ilgili bakanlığın bilgi edinme sisteminden talebime gelen yanıta göre özetle;
  “…SKT 10/2016, Seri no, 071, 073, 074, 077 olan numunelerin Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu İlaç Biyolojik ve Tıbbi Ürünler Başkanlığı tarafından yapılan inceleme ve analizi sonucunda kullanılması uygun bulunmamıştır.
  Bu nedenle “Ferro Sanol Damla” adlı ürünün sözkonusu partilerinin 15 Ağustos 1986 tarih ve 19186 sayılı resmi Gazete’de yayınlanan Farmasötik ve Tıbbi Müstahsar Madde, Malzeme ve Terkipleri ile Bilgisel Preparatların Geri Çekilmesi ve Toplatılması hakkındaki yönetmeliğe göre 2. Sınıf B Seviyesinde (eczane, ecza deposu, hastane, vb.) geri çekme işlemi uygulanmış olup, bu çerçevede il depolarında ve aile hekimlerinde bulunan bu parilere ait preparatların dağıtımlarının durdurulması gerekmektedir.
  Ayrıca son kullanma tarihi 10/2016 olan 048 ile 078 arası diğer parti nolu Ferro Sanol damlaların analizleri yapıldıktan sonra uygun bulunması durumunda dağıtımı yapılacaktır…” denmektedir.
  Ferro Sanol kullanan annelerin bilgisine…

  • Organik Anne diyor ki:

   Aslı Hanım, sağolun paylaşımınız için. Anlaşılan Bakanlık uygun bulunmama sebebini açıklamamakta ısrarcı. Oldukça can sıkıcı, şüphe uyandıran bir durum:((

 11. elcin diyor ki:

  şimdi bahsi geçen ilaç d3 ilacı değil galiba ferro sanol bize verilmedi benim oğlum 3 aylık oldu bize monovit d3 verildi. bunlar farklı ilaçlar değilmi?

 12. Fatih ÖRÜK diyor ki:

  ya bunlar nedir böyle saçmalık mı olur, ben daha bugün duydum ve 1 aydır bebeğimize veriyorduk.Bu nasıl bir eşşekliktir anlamıyorum,anlayamıyorum…madem durdurdun be adam aile hekimleri sağlık ocakları telefon edip kullanmayın diye bilgi verseler ya…15 ağustostan bu yana daha kaç aile kullanıyordur kim bilir!

 13. ulasinto diyor ki:

  organik anne ben demir şurubunu Almanyadan getirtim ama 6 yaşından kbüyükler için kullanılabileceği yazıyor? Siz nasıl kullanıyorsunuz?

 14. aysun diyor ki:

  arkadaşlar ben 5 gün kullandım fakat bebğimin vücudunda kızarık ve deri döküntüsü olustu.ılaçtan olabılır mı.bugune kadar bısyı yoktu.yan etkısını duydunuzmu hıc

 15. kamuran diyor ki:

  ben ferrum kullanıyorum o da mı aynnıdır

 16. ebru diyor ki:

  bu bahsi geçen ilaçları ferro sanol ve monovit d3 sağlık ocakları veriyor ve özellikle kullanılması yönünde ikna edici konuşuyorlar (kemik gelişimi falan) bu toplatılıyor olayını duyunca bende epey bakındım nette ama pek bişey bulamadım desem yeri….sadece bir annenin yazısında okudum çok araştırmış ve zararlı madde içerdiğini bulmuş d3 ün…bende o ara damlaları bıraktım bile bile bebeğine kim zarar vermek ister…hem kendi çocuk dr.muza hem sağlık ocağına ki kontrollere çok sağdıklar arıyolar:): gidiyoruz,(bu damlalarada keşke aynı itinayı gösterseler) ve gittiğimde bende ısrarla sordum bana bakanlığın açıklama yaptığını ve hiçbir zararı olmadığını kullanılabileceğini söylüyorlardı…tekrar başladım çok içime sinmesede. e şimdi ne yapalım bu durumda insan vallahi şaşıp kalıyor!!?

 17. irem caparaz diyor ki:

  Merhaba Organik Anne, çok üzgünüm yeni dahil oldum konuya ama benim bebeğimde 6 aylık ve iki aydır bu ne olduğu belirsiz damlayı kullanıyorum.Tabi Devit i 15 günlük olmasından bu yana…ne yapacağımı şaşırmış vaziyetteyim.Yalnız şunu da biliyorum ki sağlık ocağına da oğlumun doktoruna da sorsam hiç bir sakıncası yok diyecekler ezbere..Oysaki biliyorum kesinlikle konunun kimyevi anlamda uzmanı değiller..Ne hakları var hayatımızın en değerlilerine bu haksızlığı yapmaya:(

 18. MERHABA BENDE KIZIMIM İÇİN FLORADİX BABY TEMİN ETMEYE ÇALIŞIYORUM VE BULAMIYORUM NASIL TEM,N EDEBİLECEĞİM KONUSUNA YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ

 19. ümran deneri diyor ki:

  floradix baby ve carlson d drops bulamıyorum kızım 4.5 aylık lütfen yardım…

 20. Burcu kocaoglu diyor ki:

  Merhaba

  Ydısında floradix şurup be carlson d vitamin aldıgınız web adres var mıdır?
  Tşk

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: